Usuwanie ciąży logo
Jak wygląda aborcja

Jak wygląda aborcja?

Aborcje są zdecydowanie tematem tabu. Jednak zaczyna się o nich mówić więcej i mają swój udział w kontrowersji, którą tylko pogłębiła nie tak dawna decyzja Trybunału Konstytucyjnego – która mówi, że nie mają prawa przerwać ciąży, która wykryje ciężkie i często nieodwracalne uszkodzenia płodu. Usuwanie ciąży to zabieg medyczny, który jest wybierany przez kobiety z wielu powodów.

Jesteś ciekawa, jak wygląda aborcja? Poniżej dowiesz się jakie są rodzaje i jak wygląda to w praktyce!

Co to jest aborcja i na czym polega?

Aborcja, znana również jako przerwanie ciąży, to proces, który ma na celu zakończenie ciąży przed narodzinami płodu. Metoda ta może być zrealizowana poprzez różne techniki, takie jak aborcja farmakologiczna, wykorzystująca leki lub aborcja próżniowa, polegająca na bezpiecznym usunięciu płodu za pomocą podciśnienia. W zależności od prawa danego kraju, aborcja może być legalna w określonych warunkach, takich jak zagrożenie życia kobiety, ciąża wynikła z przestępstwa lub poważne wady genetyczne płodu. Obejmując temat aborcji, warto zrozumieć zarówno medyczne aspekty tego procesu, jak i kontekst prawny i społeczny.

Metody aborcji

Mamy dwie główne metody aborcji: farmakologiczna i próżniowa.

Metody aborcji to obszar kompleksowy, gdzie decyzje często są kształtowane przez zarówno aspekty medyczne, jak i społeczne. Od aborcji farmakologicznej, dość niebezpiecznego rozwiązania, bazującego na odpowiednich lekach, po bezpieczniejsze rozwiązanie jakim jest aborcja próżniowa, wykorzystująca podciśnienie – każda z tych procedur posiada swoje własne plusy i minusy. 

Aborcje farmakologiczne są przeprowadzane za pomocą leków, które powodują skurcze, krwawienie i zawroty głowy i bardzo bolesny ból brzucha.

Aborcje chirurgiczne wymagają narzędzi do usunięcia ciąży z wnętrza macicy, zabieg trwa 15 minut w profesjonalnej klinice za granicą, gdzie jest to legalne (np. Czechy, Słowacja, Niemcy)

Czym jest aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna jest przeprowadzana z wykorzystaniem leków. Rodzaj aborcji najczęściej stosowany w pierwszym trymestrze ciąży. Stosowane leki to mizoprostol i mifepriston. Można się spotkać z określeniem aborcja medyczna, domowa bądź aborcja niechirurgiczna. Jest również jedną z najbardziej znanych metod usunięcia.

Zakupione środki farmakologiczne są podawane doustnie i/lub dopochwowo. Zadaniem leków jest wstrzymanie rozwoju zarodka oraz wywołanie krwawienia z dróg rodnych kobiety. Metoda powoduje usunięcie zarodka z wnętrza organizmu pacjentki. Co ważne – jest znacząco mniej bezpieczna niż aborcja chirurgiczna, która jest wykonana pod okiem profesjonalnych lekarzy.

Przebieg aborcji farmakologicznej

Ciężko określić, jak przebiega i wygląda aborcja farmakologiczna, ponieważ u każdej z kobiet może objawiać się inaczej. Porównując dwie substancje, pierwsza z nich jest zwykle znośnie tolerowana i ma niewiele skutków niepożądanych. Jednak niektórzy mogą odczuć nudności bądź delikatne krwawienie. Drugi z leków zwykle powoduje poronienie. Dopiero wtedy zaczyna się intensywne krwawienie, oprócz innych objawów, takich jak silne skurcze macicy i uczucie zimna.

Występujące krwawienie może się utrzymywać do 2 tygodni po farmakologicznym usunięciu ciąży. Wpływają na to różne czynniki, między innymi długość ciąży, objawy mogą wystąpić w różnym okresie. Jeśli tak się stanie, towarzyszące objawy mogą być bardzo podobne do tych znanych z miesiączki i będą się różnić intensywnością w zależności od osoby.

Usuwanie ciąży symbol logo

Czym jest i jak przebiega aborcja chirurgiczna?

Kobiety, które chciałyby usunąć ciążę, mogą również wybrać się na aborcję próżniową. Jest to znacznie bardziej popularna i bezpieczniejsza metoda aborcji. To jak przebiega i wygląda aborcja próżniowej jest bardzo proste, sam zabieg wykonywany jest w trakcie znieczulenia ogólnego i trwa jedynie 15-20 minut. Wszystko rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Następnie nadchodzi moment zabiegu - lekarz zaczyna rozszerzać szyjkę macicy o kilka milimetrów. Pozwala to na wprowadzenie cienkiej plastikowej rurki, przez którą można zassać zawartość macicy. Wszystko dzieje się w ciągu kilku minut, a kobieta nic nie czuje.

Ważne jest, aby po zabiegu aborcji chirurgicznej wykonać badanie USG, aby potwierdzić, że ciąża została w sposób prawidłowy usunięta. Dzieje się tak, ponieważ chcemy zapewnić 100% skuteczność zabiegu. Po aborcji chirurgicznej mogą pojawić się objawy takie jak przewlekłe brzucha, lekki ból brzucha, krwawienie bądź napięty biust. Biorąc to pod uwagę, jest to proces całkowicie normalny i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli jednak okażą się zbyt uciążliwe lub uporczywe, można sobie z nimi poradzić za pomocą dostępnych środków przeciwbólowych. Powinny one przynieść ulgę.

Jak wygląda aborcja w klinice
Metody aborcji

Którą z metod aborcji wybrać - chirurgiczna czy farmakologiczna?

Poniżej podstawowe różnice:

  • czas trwania zabiegu: aborcja farmakologiczna trwa nawet kilka dób, metoda chirurgiczna to jedynie kilka całkowicie bezbolesnych minut,
  • krwawienie: aborcje chirurgiczne mają znacząco zmniejszone ryzyko powstania objawów niepożądanych, jak obfite i długotrwałe krwawienie, porównując z aborcją farmakologiczną,
  • czas dochodzenia do pełni zdrowia: kobiety zdecydowanie szybciej wracają do zdrowia po metodzie próżniowej niż farmakologicznej,
  • znieczulenie: zabieg chirurgiczny wiąże się z znieczuleniem ogólnym, a jeśli chodzi o metodę farmakologiczną – możliwe są jedynie środki przeciwbólowe.

Wybór aborcji a możliwe komplikacje

Jest kilka rzeczy, których musisz kontrolować, jeśli chodzi o stan zdrowia organizmu po zabiegu aborcji. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać kilku czynników, przykładowo są nimi: rezygnacja z pływania, unikanie kąpieli w wannie oraz powstrzymanie się od współżycia – wszystko oczywiście obowiązuje przez pewien czas. Ważne jest, aby nie używać tamponów – można jest zastąpić. Po aborcji pacjentka ponownie rozpocznie swój cykl menstruacyjny i może zajść w ciążę. Warto porozmawiać z ginekologiem o tym, jakie metody antykoncepcji mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Jak wygląda aborcja w Polsce?

W Polsce aborcja jest znacznie ograniczona przez surowe przepisy prawne, co sprawia, że dostęp do tej procedury jest trudny. Przepisy te dopuszczają aborcję jedynie w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest wynikiem przestępstwa, bądź gdy płód wykazuje poważne wady genetyczne. Proces uzyskania zgody na aborcję może być skomplikowany, a kobiety często napotykają na liczne przeszkody biurokratyczne. Kontrowersje wokół tego tematu są gigantyczne, dlatego kobiety często decydują się na aborcję poza granicami Polski. Za granicą aborcja wygląda zdecydowanie lepiej i prościej

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Tabletki poronne

Tabletki poronne – cena i jak działają?

Tabletki poronne – cena i działanie Tabletki poronne bardzo często są nazywane tabletkami wczesnoporonnymi. Popularna metoda aborcji farmakologicznej, która powoduje usunięcie ciąży poprzez obumarcie rozwijającego

Antykoncepcja awaryjna czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia? Klauzula sumienia była gorącym tematem od momentu jej wejścia w życie. Widzieliśmy, jak dużo osób nie zgadzało się temu zapisowi

5/5 - (40 votes)