Usuwanie ciąży logo
Ile kosztuje aborcja

Ile kosztuje aborcja?

Polska ma jest w posiadaniu jednych z najbardziej surowych norm porównując do aborcji w Europie. Wynikiem tych przepisów co roku w Polsce dokonuje się ponad 100 000 nielegalnych aborcji. Wiele z kobiet wybiera metodę próżniową lub farmakologiczną. Ile kosztuje aborcja? Na jaki koszt muszą się przygotować kobiety w ciąży, które chciałyby wykonać zabieg aborcji? Poniżej dowiesz się wszystkiego!

Czy aborcja jest legalna w Polsce?

Aborcja jest w Polsce nielegalna, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub kazirodztwa oraz przypadków, w których wymagane jest uratowanie życia kobiety ciężarnej. Prawo do przerwania ciąży nie jest wyraźnie wymienione w polskim prawie. Polska jest w posiadaniu jednych z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji na terenie Europy. Przerwanie ciąży bez powyższych wyjątków jest nielegalne, z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety w ciąży.

Usuwanie ciąży symbol logo

Jakie wyróżniamy metody aborcji?

Istnieją różne metody aborcji. Najczęściej stosowanymi aborcjami jest chirurgiczna, która jest przeprowadzana z użyciem urządzenia ssącego, jak i aborcja medyczna, w której aplikuje się tabletki poronne w celu wywołania krwawienia a następnie wydalenia zarodka.

Aborcję mechaniczną przeprowadza się zwykle do dwunastego tygodnia ciąży. Ta procedura polega na wsunięciu rurki do pochwy a następnie użyciu urządzenia ssącego do całkowitego usunięcia zarodka z macicy.

Aborcja medyczna polega na przyjmowaniu leków poronnych, które z reguły do tego nie służą. Warto zaznaczyć, że metoda ta jest dużo bardziej niebezpieczna, niż aborcja metodą próżniową.

Cena aborcji
Koszt aborcji

Aborcja farmakologiczna - cena

Koszt aborcji farmakologicznej może się dosyć mocno różnić. Średnia cena usuwania ciąży za pomocą tabletek to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena zwykle zależy od skuteczności tabletek, możliwych skutków ubocznych, jakie zapewniają tabletki oraz źródła zakupu.

Aborcje farmakologiczne są również znane jako aborcje medyczne. Są swego rodzaju terapią, którą można zastosować w celu usunięcia ciąży. To nie to samo, co aborcja chirurgiczna, która polega na usunięciu zarodka lub płodu z macicy kobiety za pomocą urządzenia ssącego. W metodzie medycznej stosuje się leki przyjmowane doustnie bądź umieszczane w samej pochwie. Leki te hamują rozwój zarodka lub płodu i powodują jego wydalenie.

Używanie tabletek wczesnoporonnych jest popularną metodą przerywania ciąży, należy ale musimy pamiętać, że takie środki posiadają często bolesne skutki uboczne. Nie każda osoba też może się na nie zdecydować – należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami. Aborcja medyczna nie zawsze idzie zgodnie z planem. Kupując lek na przerwanie ciąży przez internet można z pewnością trafić na oszustów, którzy tylko czekają na szybki zastrzyk gotówki. Kolejnym powodem może być złe przyjęcie tabletek. Metoda ta, nie jest oczywiście pozbawiona licznych i częstych powikłań. Istnieje możliwość, że koszty aborcji farmakologicznej będą większe, jeżeli ciąża jest już w okolicach 10-12 tygodnia, być może będzie potrzebna większa dawka tabletek poronnych.

Aborcja chirurgiczna - cena

Aborcja próżniowa to koszt około 2100 zł. W zależności od kliniki, którą wybierzesz, koszty związane z samym zabiegiem mogą być okazać się wyższe bądź niższe. Pamiętajmy, że jest to najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na usunięcie ciąży.

Niezwykle bezpiecznym sposobem zakończenia ciąży jest metoda chirurgiczna. Zabieg w znieczuleniu ogólnym zajmuje zazwyczaj 5-15 minut. Na samym początku lekarz rozszerza szyjkę macicy przed usunięciem płodu. Następnie lekarz za pomocą specjalnego narzędzia ssącego pozbywa się zawartości Twojej macicy. Po wykonanym zabiegu bardzo ważne jest kontrola lekarza. Procedura usuwania ciąży zazwyczaj zakończy się w tym momencie i zwykle przed wypisaniem kobiety następuje nie trwająca długo obserwacja.

Aborcja chirurgiczna jest wykonywana zdecydowanie częściej niżeli na leki doustne, które mają spowodować poronienie. Taki zabieg można wykonać już po sześciu tygodniach trwania ciąży. Okres możliwej aborcji zależny jest w dużej mierze od kraju, w którym ów aborcja jest przeprowadzana. Na przykład w Czechach i Słowacji aborcje próżniowe są możliwe tylko do dwunastego tygodnia ciąży. Niezależnie czy przyjdziesz w 6 czy w 12 tygodniu ciąży to koszty aborcji metodą próżniową w klinice aborcyjnej nie ulegną zmianie.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Czy po aborcji można zajść w ciążę

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę? Pierwszą nadzieją rodziców planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się w pełni sprawne. Obawa o niepełnosprawne

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w kilku krajach Unii

5/5 - (36 votes)