Usuwanie ciąży logo
Aborcja próżniowa

Aborcja próżniowa - czy jest bezpieczna?

Aborcja próżniowa to zabieg polegający na usunięciu ciąży w sposób mechaniczny. Zaraz obok aborcji farmakologicznej jest najczęściej stosowaną procedurą terminacji niepożądanej ciąży. Na terenie Czech aborcja próżniowa może zostać przeprowadzona legalnie w sytuacji, gdy ciąża nie przekroczyła dwunastego tygodnia – nie odkładaj tego w czasie z decyzją. Aborcja próżniowa może być ratunkiem dla dziewczyn z krajów, na terenie których aborcja nie jest legalna lub trudno dostępna. Główną zaletą aborcji chirurgicznej jest to, że jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym pod okiem doświadczonych lekarzy.

Aborcja próżniowa - czyli metoda chirurgiczna

Czechy i Słowacja to państwa, na terenie których aborcja próżniowa może zostać zastosowana legalnie do dwunastego tygodnia od poczęcia. Warto pamiętać, że jest to technika, która polega na wprowadzeniu cienkiej rurki do wnętrza kobiecej pochwy, a następnie zassania zarodka. Warto mieć to na uwadze, przed podjęciem decyzji. Nie ma się czym przejmować, aborcja próżniowa jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, niż farmakologiczna.

Usuwanie ciąży symbol logo

Metoda próżniowa – w jaki sposób przebiega usunięcie ciąży?

Metoda próżniowa to metoda chirurgiczna, która polega na poszerzeniu szyjki macicy, a następnie umieszczeniu rurki do macicy. Przyrząd chirurgiczne jest stosowane do zassania zarodka. Ciąża może zostać usunięta dzięki aborcji próżniowej w Czechach, jeśli ta nie przekroczyła 3 miesiąca trwania.

Sam zabieg chirurgiczny jest błyskawiczny – zajmuje tylko kilka minut. Kobieta powinna być jednak dobrze przygotowana. Wstępny etap to podanie znieczulenia ogólnego. Następnie – jeśli są ku temu wskazania medyczne (a najczęściej są) – rozszerza się szyjkę macicy.

Zabieg aborcji próżniowej
Aborcja chirurgiczna

Metoda próżniowa – usunięcie ciąży a komfort psychiczny i bezpieczeństwo kobiet

Po zabiegu dalsze postępowanie zależy między innymi od tego, w jakim ośrodku przerwano ciążę – czy była to placówka krajowa lub też klinika aborcyjna w Czechach. Warto zaznaczyć, że Czechy są obecnie najczęściej wybieranym kierunkiem, jaki obierają dziewczyny chcące przerwać ciążę. Część pacjentek uważa, że zaraz po zakończeniu przerwaniu ciąży czują się dużo lżejsze – obniża się stres fizyczny i psychiczny, którego niestety doświadczały podczas podejmowania niezwykle trudnej dla nich decyzji, przed samym zabiegiem, jak i w czasie jego trwania.

Należy pamiętać, że skuteczność metody mechanicznej jest bardzo wysoka. Co ważne, jest dużo bezpieczniejsza niż aborcja medyczna.

Co po zabiegu terminacji ciąży metodą próżniową

Należy wziąć pod uwagę trzy rzeczy:

Pacjentka nie opuszcza kliniki ginekologicznej bezpośrednio po zabiegu przerwania ciąży. Pozostaje pod nadzorem medycznym. Czas opieki określany jest indywidualnie, zazwyczaj panie zostają po zabiegu około 1-2 godzin.

Kobiety mogą doświadczyć lekkiego krwawienia przez jakiś czas po aborcji. Nie będzie to nic nadzwyczajnego ani niepokojącego i możesz się spodziewać, że po czasie ustanie. Pacjentki po zabiegu są informowane, kiedy krwawienie może wzbudzać niepokój i kiedy zwrócić się po ewentualną pomoc.

Polskie prawo nie przewiduje karania za przerwanie ciąży w kraju, który legalnie zezwala na usunięcie ciąży. Polki nie ponoszą w odpowiedzialności karnej. Z tego powodu coraz więcej kobiet postanawia wyjechać za granicę państwa Polskiego w celu dokonania aborcji, a do najpopularniejszych kierunków należą Czechy, jak i Słowacja.

Niezwykle często wybierane jest próżniowe usuwanie ciąży – głównie przez osoby, które w trakcie rozmowy i pozyskanych informacji otrzymanych od lekarzy bądź znajomych dowiadują się, że farmakologiczna aborcja nie jest do końca bezpieczna i tak skuteczna, jak powinna. To również metoda często wybierana przez kobiety, które postanowiły odłożyć decyzję aborcji np. z powodu strachu czy braku dostatecznych informacji.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Czy po aborcji można zajść w ciążę

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę? Pierwszą nadzieją rodziców planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się w pełni sprawne. Obawa o niepełnosprawne

Poronienie

Poronienie – czym jest?

Poronienie – czym jest? Statystyki wykazują, że poronienia dotyczą około 15% wszystkich ciąż? Aktualnie to nadal temat , którego się unika. Emocje, których doświadcza wtedy

Tabletki poronne

Tabletki poronne – cena i jak działają?

Tabletki poronne – cena i działanie Tabletki poronne bardzo często są nazywane tabletkami wczesnoporonnymi. Popularna metoda aborcji farmakologicznej, która powoduje usunięcie ciąży poprzez obumarcie rozwijającego

5/5 - (22 votes)