Usuwanie ciąży logo
Powikłania po aborcji farmakologicznej

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Sporo osób czuje się niekomfortowo z ideą aborcji, ale jest to wybór, który należy pozostawić kobiecie. Nakaz nałożony na kobiety do donoszenia niechcianego płodu jest nieetyczne.
W podanym poradniku omówimy ilość zagrożeń związanych z aborcją farmakologiczną. Aborcje farmakologiczne są zwykle wykonywane przy użyciu pigułek, które powodują skurcze i prowadzą do wydalenia płodu. Tabletki poronne mogą mieć nieprzyjemne efekty uboczne dla kobiet.
Pigułki aborcyjne są alternatywą dla tych, którzy są w ciąży mniej niż pięć tygodni. Nazywa się to też aborcją medyczną. Nie wymaga wyjazdu za granicę jak aborcja chirurgiczna i można ją przeprowadzić w zaciszu własnego domu.
Aborcja farmakologiczna wykonana wystarczająco wcześnie zabija zarodek. Ten rodzaj przerywania ciąży jest uważany za bezpieczny wyłącznie w bardzo wczesnych ciążach.
Istnieją dwa sposoby aborcji: medyczna i chirurgiczna.
Aborcja medyczna polega na przyjmowaniu tabletek powodujących usunięcie zarodka.
Aborcja chirurgiczna odbywa się za pomocą narzędzi do usunięcia produktu ciąży z macicy.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Usuwanie ciąży to w naszym kraju trudny temat. Polska jest jednym z niewielu państw w Europie, które nie dopuszczają legalnej aborcji. W rzeczywistości aborcja jest niezgodna z prawem w wszystkich okolicznościach, nawet jeżeli zdrowie kobiety jest zagrożone. Osoby, które dokonały usuwania ciąży lub pomagały w jej przeprowadzeniu, mogą zostać ukarane karą więzienia.

Usuwanie ciąży symbol logo

Jak działają tabletki poronne?

Aborcja farmakologiczna jest działaniem dwuetapowym. Początkowym krokiem jest zażycie pigułki, która powstrzyma postęp ciąży. Następnym krokiem jest zabranie drugiej tabletki, która wywoła skurcze i umożliwi wydalenie z macicy tego, co pozostało z ciąży. Aborcje farmakologiczne są stosowane od kilku lat, ale nadal pojawia się sporo komplikacji, które występują po ich spożyciu.

Powikłania

Jest sporo zagrożeń po aborcjach farmakologicznych. Dwa najczęstsze powikłania to perforacja macicy i niepełna aborcja. Pęknięcie ścianki macicy może doprowadzić do mocnego krwawienia i infekcji, podczas gdy niepełna aborcja może prowadzić do konieczności zabiegu chirurgicznego w celu pozbycia się pozostałej tkanki z macicy.
Kobiety, które planują usuwanie ciąży, muszą być świadome realnych powikłań. Jedynym sposobem radzenia sobie z wszelkimi powikłaniami jest natychmiastowa pomoc ratownika.
Najczęstszym powikłaniem po aborcji medycznej jest obfite krwawienie, które z reguły ustępuje w ciągu kilku dób. Kobiety, które miały więcej niż jedno cięcie cesarskie, wykazują większe ryzyko perforacji macicy.

Częste komplikacje po aborcji farmakologicznej:
Utrzymująca się ciąża – wybierając tabletki poronne jest duże prawdopodobieństwo, że ciąży w pełni nie usuniemy. Może okazać się, że tylko znacząco uszkodzimy płód, jednak będzie ciągle się rozwijał. W takiej sytuacji możemy wykonać aborcję chirurgiczną lub urodzić rozwijający się płód. Musimy się liczyć z tym, że noworodek będzie miał nieodwracalne wady.
Niecałkowita aborcja – W przypadku niepełnej aborcji stosuje się procedurę próżniową lub podaje następną dawkę tabletek.
Krwotok – najczęściej powstaje krwotok narządów wewnętrznych np. macicy
Infekcja – gdy pacjentka ma infekcję, musimy ją leczyć antybiotykami
Niestety, kobiety, które przeszły poronienie i wymagały pomocy medycznej, narzekają na leczenie przez lekarzy i pielęgniarki. Nasz personel często powołuje się na “klauzulę sumienia” albo niechętnie udzielają pomocy.
Wiele kobiet, które poddały się aborcji, doświadcza trudnego powrotu do pełni sił. Dzieje się tak nie tylko ze względu na fizyczny proces usuwania ciąży, ale również z powodu emocjonalnego żniwa, jaki przeżywa kobieta. W wielu przypadkach kobiety czują się winne i upokorzone z powodu aborcji, co może prowadzić do depresji. Istotne jest, aby kobiety wiedziały, że nie są w tym procesie same i że są dostępne dla nich środki, jeśli potrzebują pomocy.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce Zabieg przerwania ciąży na terenie Polski jest całkowicie niedostępny. Wyjątki stanowią dwa rygorystyczne odstępstwa. Ostatnimi czasy Trybunał Konstytucyjny zabronił jeden z najczęstszych

Antykoncepcja awaryjna czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust

Tabletki poronne

Tabletki poronne – cena i jak działają?

Tabletki poronne – cena i działanie Tabletki poronne bardzo często są nazywane tabletkami wczesnoporonnymi. Popularna metoda aborcji farmakologicznej, która powoduje usunięcie ciąży poprzez obumarcie rozwijającego

5/5 - (59 votes)