Usuwanie ciąży logo
Prawo aborcyjne w europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Jeszcze nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która miała miejsce w całej Polsce. Spora część społeczeństwa wyruszyła na ulice przez zaostrzenie prawa aborcyjnego, które już wcześniej było dosyć rygorystyczne. Większość Polek uważa, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok na wykonywanie zabiegu aborcji w Polsce – została praktycznie całkowicie zakazana. Jesteś ciekawa legalności zabiegu w zupełnie innych krajach? Przyjrzymy się, jak ma się prawo aborcyjne w Europie i na świecie!

Prawo aborcyjne w Europie

W Europie wiele państw pozwala na usuwanie ciąży na życzenie. Wartymi wspomnienia są: Aborcja Czechy, Słowacja, Dania, Grecja, Niemcy, Austria, Belgia, Holandia, Litwa, Francja, Łotwa, Węgry, Rumunia, Słowenia, Włochy, Luksemburg, Bułgaria oraz Szwecja. Z reguły terminacja jest w tych krajach możliwa do 12 tygodnia trwania ciąży. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, jak Rumunia (zezwolenie do 14 tygodnia) oraz Szwajcaria (do 18 tygodnia).
Mimo tego, że przerwanie ciąży w wielu krajach jest legalna i możliwa na życzenie, to nie zawsze jest dofinansowane przez państwo. Mieszkanki Norwegii czy Szwecji mają prawo dokonać terminacji ciąży w ramach aktualnego ubezpieczenia. W Holandii aborcja przebiega po okazaniu karty ubezpieczenia zdrowotnego czy też polisy ubezpieczenia leczenia. Obywatelki nie zamieszkałe lub przebywające nielegalnie, które chciałyby usunąć ciążę w tych krajach muszą pokryć koszty zabiegów z własnych środków. Spora część państw w Europie umożliwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej – tabletek np. 48h/72h po. Dobrym przykładem jest Anglia, która umożliwia zakup tabletek bez recepty.

Usuwanie ciąży symbol logo

Jakie kraje w Europie całkowicie zakazują aborcję?

W zakazie usuwania ciąży cały czas pierwsze miejsce zajmuje Malta. Restrykcyjne prawo aborcyjne absolutnie nie dopuszcza do zabiegu zabiegu. Maltanki nie mają prawa na zabieg nawet jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu czy kazirodztwa. Co straszne, nie ma również szans na zabieg mimo ujawnienia bardzo ciężkich defektów płodu czy orzeczenia zagrożenia życia czy zdrowia matki. Wykonanie nielegalnej aborcji na terenie Malty grozi wysokimi karami dla przeprowadzających zabieg oraz niedoszłej matce - nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Kiedy usunięcie ciąży w Polsce jest legalne?

Trybunał Konstytucyjny zasądził kompletny zakaz aborcji dla ciąży, gdzie płód wykazuje wady uniemożliwiające naturalne funkcjonowanie, bądź mogące doprowadzić do śmierci tuż po narodzinach. Wynikiem tego zakazu były wielotysięczne protesty na ulicach miast. Aborcja jest możliwa, gdy:

  • ciąża stanowi poważne zagrożenie życia kobiety,
  • ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego,

Aborcja na terenie Polski - statystyki

Każdego roku w Polsce przeprowadza się około 1000 aborcji. W 2019 było to 1110 zabiegów, w 2020 roku 1076. Według danych prawie wszystkie z zabiegów wykonano po potwierdzeniu nieuleczalnej choroby płodu, czy też nieodwracalnego upośledzenia.

Prawo aborcyjne na świecie

Większość krajów Afryki, Ameryki południowej, państw arabskich (z naciskiem muzułmańskie) posiada rygorystyczne prawa aborcyjne. Ważne jest to, że przerwanie ciąży jest legalne w przypadku zagrożenia życia kobiety tylko w 30 krajach na całym świecie. Skalę potęguje fakt, że ONZ podaje iż istnieje aż 195 przeróżnych państw!

Zabiegi aborcji niezgodne z prawem

Rygorystyczne prawo nie powoduje zmniejszenia ilości usunięć ciąży, czy też całkowitego zaprzestania wykonywania. Popularnym i najbezpieczniejszym sposobem jest wyjazd do kliniki za granicą, tam, gdzie jest to zgodne z prawem. Przykładem są Polki, które szukają pomocy w Słowackich i Czeskich klinikach. Obywatelki Malty również szukają pomocy, szacuje się, że około 400 kobiet rocznie wyjeżdża do zagranicznych klinik na zabieg aborcji.
Niestety, ale kobiety podejmują próby przerwania ciąży za pomocą leków medycznych (tzw. tabletki poronne), czy też zawczasu reagują antykoncepcją awaryjną. W nielicznych przypadkach kobiety usiłują fizycznego usunięcia ciąży – silny nacisk na podbrzusze, bądź próbują włożenia obcego przedmiotu do wnętrza macicy. Uprzedzamy przed pigułkami, czy samoistną próbą terminacji ciąży – jest to skrajnie niebezpieczne i może być powodem do stałego obciążenia zdrowia a nawet utraty życia kobiety!

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia? Klauzula sumienia była gorącym tematem od momentu jej wejścia w życie. Widzieliśmy, jak dużo osób nie zgadzało się temu zapisowi

Ile kosztuje aborcja

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Polska ma jest w posiadaniu jednych z najbardziej surowych norm porównując do aborcji w Europie. Wynikiem tych przepisów co roku w Polsce

Jak wygląda aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcje są zdecydowanie tematem tabu. Jednak zaczyna się o nich mówić więcej i mają swój udział w kontrowersji, którą tylko pogłębiła nie

5/5 - (64 votes)