Usuwanie ciąży logo
Terminacja ciąży co to znaczy

Terminacja ciąży - co to znaczy?

Terminacja ciąży to nic innego, jak usunięcie ciąży. Przerwanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale mocno restrykcyjne. Prawo zezwala tylko w trzech okolicznościach. Do niedawna było to dozwolone, gdy rozwijający się płód miał niezwykle poważne wady rozwojowe. Padło to zmianie 22 października. TK orzekł, że aborcja jest całkowicie niezgodna z obowiązującą Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym, sprawiło, że wiele osób zastanawia się, co ten termin w ogóle oznacza.

Zastanawiasz się, czy terminacja ciąży w Polsce jest kategorycznie zakazana? Przeczytaj już teraz!

Co znaczy terminacja ciąży?

To zabieg medyczny przeprowadzany w celu przerwania ciąży. W znacznej części sytuacji terminację wykonuje się w początkowych miesiącach trwania ciąży (do 12 tygodnia), z tego powodu, że płód nie jest w pełni rozwinięty. Jednak przy tego typu operacjach mogą pojawić się komplikacje, dlatego operację powinien zostać wykonany przez doświadczonego lekarza w renomowanej klinice Słowackiej bądź Czeskiej, która jest do tego przygotowana.

Wiele krajów ma bardzo mocno regulowane prawo związane z zabiegiem aborcji. Na terenie Polski mamy jedno z najmocniej restrykcyjnych przepisów dotyczących zabiegu aborcji. Zmieniły się one jakiś czas po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.

Usuwanie ciąży symbol logo

Jakie rozróżniamy metody terminacji ciąży?

Istnieje kilka możliwości na usunięcie ciąży. Popularną opcją jest usunięcie ciąży lekami. Mifepriston lub „tabletki aborcyjne” można aplikować doustnie lub dopochwowo. Tabletki stosowane w początkowym etapie ciąży mogą wywołać komplikacje embrionalne, które wywołują skurcze macicy i tym samym prowadzą do poronienia. Trzeba jednak pamiętać, że tabletki wiążą się z pewnym ryzykiem - ból, niska skuteczność. Metoda cechuje się jakąkolwiek skutecznością w początkowych tygodniach trwania ciąży. Wskaźnik aborcji podczas zabiegu chirurgicznego jest zdecydowanie wyższy. Szyjkę macicy należy jednak wcześniej rozszerzyć, a następnie zarodek odessać specjalnie przeznaczoną do tego cienką rurką. Ponadto istnieje również inny proces zwany laparotomią. Polega na przecięciu i otwarciu jamy brzusznej i usunięciu niechcianej ciąży. Jednak zabieg ten jest wykonywany bardzo rzadko – zwykle tylko kiedy występują krytyczne powikłania bądź choroby macicy.

Terminacja ciąży na czym polega
Terminacja ciąży co to znaczy

Dlaczego kobiety decydują się na terminację ciąży?

Polki podejmują decyzję o terminacji ciąży z kilku okoliczności. Wśród najczęstszych warto wymienić wskazania medyczne. Nierzadko okazuje się, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety bądź samego płodu. Zdarza się, że zostają również wykryte ciężkie uszkodzenia wrodzone płodu, co w konsekwencji sprawia, że ciężarne kobiety wolą przerwać ciążę. Powodem często jest również wiek – młode kobiety często zachodzą w niechcianą ciążę, które nie są na siłach, by zostać matkami, jak i starsze, których zdaniem, że to już nie ten czas na wychowanie dziecka.

Część kobiet zmaga się również z problemami materialnymi i sądzą, że nie będzie ich stać na poprawne utrzymanie dziecka. Przyczynami aborcji ciąży jest również brak rozwiniętego instynktu macierzyńskiego, brak chęci do posiadania dzieci, czy też brak stałego partnera. Wśród najczęstszych powodów należy wspomnieć również o zajściu w ciążę w wyniku czynu niedozwolonego takiego jak np. gwałt czy też stosunek kazirodczy.

Jakie przypadki pozwalają usunąć ciążę?

Do dnia 22 października, Polskie regulacje prawne dopuszczały aborcję, gdy któryś z tych 3 okoliczności został spełniony:

  • gdy zagrażała życiu kobiety
  • ciąża była wynikiem np. gwałtu (czyn zabroniony)
  • płód wykazywał poważne wady, które znaczyły natychmiastową śmierć po narodzinach

 

TK postanowił zmienić prawo aborcyjne. Tym samym uznał, że ostatni przypadek pozwalający na aborcję był niekonstytucyjny i niezgodna z polskim prawem. Niestety, ale był to jednak jeden z najczęstszych sytuacji podjęcia decyzji o terminacji ciąży przez Polki.

Aborcja w Polsce jest nielegalna?

Z informacją o braku możliwości legalnego zabiegu aborcji w Polsce mogliśmy się spotkać ze strony największych mediów. Jak się jednak okazuje, nie jest to do końca prawda. Aborcja ciąży na terenie Polski jest dopuszczalna, ale tylko w poniższych okolicznościach:

  • ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki
  • ciąża została poczyniona w wyniku czynu, jak gwałt i stan ten został potwierdzony przez prokuratora.

Czy aborcja za granicą jest legalna?

Przez brak aborcji w Polsce, bardzo wiele kobiety z Polski postanawia dokonać aborcji poza granicami Polski. W wielu przypadkach jednak pytają o status prawny aborcji w danym państwie. Na terenie Czech, Niemczech oraz Słowacji jest coś czym nazywamy terminacją na żądanie. Dodatkowo można ją wykonać w dowolnie wybranym momencie bez podawania powodu tej decyzji. Powinno się pamiętać, że zabiegu w Czechach i na Słowacji nie można wykonać po dwunastym tygodniu ciąży. Terminacje są zazwyczaj przeprowadzane w ten sposób, z tego powodu, że jest to wtedy legalne, ale może to w głównej mierze zależeć od wybranego państwa.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce Zabieg przerwania ciąży na terenie Polski jest całkowicie niedostępny. Wyjątki stanowią dwa rygorystyczne odstępstwa. Ostatnimi czasy Trybunał Konstytucyjny zabronił jeden z najczęstszych

Czy po aborcji można zajść w ciążę

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Czy po aborcji można zajść w ciążę? Pierwszą nadzieją rodziców planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się w pełni sprawne. Obawa o niepełnosprawne

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia? Klauzula sumienia była gorącym tematem od momentu jej wejścia w życie. Widzieliśmy, jak dużo osób nie zgadzało się temu zapisowi

5/5 - (40 votes)