Usuwanie ciąży logo
Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Zabieg przerwania ciąży na terenie Polski jest całkowicie niedostępny. Wyjątki stanowią dwa rygorystyczne odstępstwa. Ostatnimi czasy Trybunał Konstytucyjny zabronił jeden z najczęstszych powodów, stanowił bowiem ponad 90% przypadków dokonywanych aborcji w Polsce. Obecna sytuacja na terenie kraju jest bardzo ciężka dla każdej z kobiet. Pomocy mogą szukać tylko za granicami Polski.

Mimo, że aborcja w Polsce jest całkowicie zakazana, to kliniki za granicą są w stanie legalnie pomóc.

Prawo aborcyjne w Polsce

Prawo jest niezwykle restrykcyjne i rzadko kiedy pomaga, wręcz uprzykrza życie polką. Prawo aborcyjne w Polsce przeszło zmiany przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

W Polsce usunięcie ciąży dopuszczalne jest w świetle prawa w dwóch wyjątkowych przypadkach:

  • ciąża jest zagrożeniem dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt).
Usuwanie ciąży symbol logo

Zakaz aborcji w Polsce

Obecnie istnieje całkowity zakaz aborcji farmakologicznej, jak i chirurgicznej. Osoby, które znajdą się w trudnej sytuacji muszą szukać pomocy za granicami państwa, lub podjąć ryzyko zakupu tabletek przez strony internetowe. Pamiętaj, że z reguły sprzedaż jest prowadzona przez grupy przestępcze nastawione na zysk. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na inny sposób usunięcia ciąży. Nawet jeśli aborcja na terenie polski jest zakazana, to wizyta w innym kraju jest z reguły legalne a po powrocie nie czekają konsekwencje prawne!

Prawo aborcyjne w Polsce
Aborcja Polska

Aborcja Polska

Zabieg aborcji na obszarze Polski rzadko odbywa się w sposób legalny. Często kobiety wybierają podziemie aborcyjne, niosące za sobą szereg niebezpieczeństw. Nie ma miejsca na zdziwienie, dostęp do aborcji jest wręcz niemożliwy.

Kobietom w potrzebie pozostają trzy możliwości:

  • Wykorzystać podziemie aborcyjne na terenie Polski,
  • Zakupić tabletki poronne przez internet, zazwyczaj jednak będą to podróbki, zachowaj ostrożność!
  • Wizyta w klinice aborcyjnej za granicą, np. w Czechach. W naszej klinice można zdecydować się na aborcję próżniową.

Aborcja chirurgiczna

Jest to bezpieczny zabieg w klinice aborcyjnej za granicą. Wizyta w klinice trwa w przybliżeniu 3 godziny, natomiast sam zabieg 5 – 20 minut. Na miejscu są wykonywane wszystkie badania oraz sprawdzany stan zdrowia pacjentki. Usunięcie ciąży to zabieg medyczny przeprowadzany w znieczuleniu całkowitym. Z tego powodu pacjentka nie odczuwa żadnego bólu. Zmniejsza również ryzyko skutków ubocznych i powikłań, jak obfite krwawienie, gorączka czy infekcje. Zabieg ten nie jest legalny na terenie Polski.

Aborcja farmakologiczna

Czyli przerwanie ciąży z użyciem tabletek wczesnoporonnych. Działanie tabletek cechuje się mocnymi skurczami, jednak dzięki nim, płód może być wydalony z wnętrza macicy. Najczęściej po aborcji metodą farmakologiczną trzeba iść do sprawdzonego ginekologa na łyżeczkowanie macicy. Jeżeli tego nie wykonamy, resztki płodu, które nie zostały wydalone, zgniją w środku. Przerwanie trwającej ciąży przy pomocy aborcji farmakologicznej jest kategorycznie zakazane w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

Legalna aborcja w Polsce do którego tygodnia?

Aborcji można dokonać do 12 tygodnia, jeśli ciąża powstała w wyniku gwałtu i zostało to potwierdzone przez prokuraturę oraz w przypadku jawnego zagrożenia zdrowia kobiety ciężarnej. Możliwości jest więc niewiele, a większość aborcji jest spowodowana wadami rozwijającego się płodu i zagrożeniem stałego upośledzenia.

Gdzie i do kiedy można dokonać aborcji?

W Czechach i na Słowacji obowiązuje liberalny system w związku z aborcją. Nie występują tutaj żadne przeszkody prawne, na uwadze należy mieć ograniczenie czasowe.

  • Kobieta nie ponosi odpowiedzialności karnej za przeprowadzenie aborcji.
  • Prawo Polskie nie przewiduje możliwości karania kobiet, które poddały się aborcji na obszarze kraju dopuszczającego legalność tego zabiegu.
  • Nie jest wymagana wizyta u ginekologa przed przyjazdem do naszej czeskiej kliniki.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Antykoncepcja awaryjna czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia?

Na czym polega klauzula sumienia? Klauzula sumienia była gorącym tematem od momentu jej wejścia w życie. Widzieliśmy, jak dużo osób nie zgadzało się temu zapisowi

Terminacja ciąży co to znaczy

Terminacja ciąży – co to znaczy

Terminacja ciąży – co to znaczy? Terminacja ciąży to nic innego, jak usunięcie ciąży. Przerwanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale mocno restrykcyjne. Prawo

5/5 - (15 votes)