Usuwanie ciąży logo
Poronienie

Poronienie - czym jest?

Statystyki wykazują, że poronienia dotyczą około 15% wszystkich ciąż? Aktualnie to nadal temat , którego się unika. Emocje, których doświadcza wtedy kobieta to zwykle smutek, zdenerwowanie zniechęcenie, żal… Wiele kobiet krzyczy, dlaczego to właśnie one musiały się zderzyć z taką sytuacją. Zaczynają się zastanawiać, czy będą mogły jeszcze zostać matką. Za przyczyną poronień może stać kilka wad. Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, co może powodować samoistne poronienie, aby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości i móc donosić ciążę do bezpiecznego etapu!

W tekście wspominamy także o sytuacjach, w których kobieta nie chce mieć dziecka lub nie jest gotowa na taki etap w swoim życiu. Co wtedy powinna zrobić? Jakie są sposoby — te bezpieczne i te nieodpowiedzialne na utratę ciąży? Więcej przeczytasz poniżej.

Jak wygląda utrata ciąży — samoistne zakończenie ciąży

Poronienie, obumarcie płodu czy też samoistne zakończenie ciąży następuje przed zakończeniem II trymestru ciąży. Niestety to częsty przejaw, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Mimo tak rozwiniętej nauce nie znaleziono jeszcze sposobu na to, aby w każdym przypadku móc uratować i utrzymać ciążę. Powody są różne, mimo to niezależnie od sytuacji, jest to niełatwa chwila, z którą trzeba się pogodzić.

Usuwanie ciąży symbol logo

Ile kobiet walczy z problemem utraty ciąży?

Szacuje się, że co 4 kobieta ma za sobą utratę dziecka w pierwszych tygodniach ciąży. Szacuje się, że aż 80% poronień wypada na pierwsze 12 tygodni ciąży i wtedy też często dziewczyny nawet nie wiedzą, że były w ciąży i straciły ją... Wtedy do obumarcia ciąży dochodzi od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a utrata ciąży często może zbiec się z okresem, więc może być ono niewidoczne.

Objawy poronienia

Wczesne zakończenie ciąży — symptomy utraty ciąży

Najczęstsze symptomy obumarcia płodu to:

  • ciężki do zniesienia ból podbrzusza , a także okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • silne skurcze,
  • brak objawów pasujących do ciąży, czyli m.in.: wymioty, nadmierna wrażliwość piersi,
  • brak pulsu płodu podczas wykonywania badania USG (od 5 tygodnia ciąży),
  • wysoka gorączka,
  • zimne poty,
  • krwawienie z dróg rodnych.


Uwaga! W przypadku poronienia chybionego nie ma żadnych widocznych objawów. Wtedy organizm zachowuje się tak, jakby było wszystko w porządku. Niestety podczas badania USG ginekolog informuje o braku wyczuwalnego tętna u dziecka.

Poronienie zagrażające

O poronieniu zagrażającym mówi się wtedy, gdy ciąża jest zagrożona, ale płód nadal żyje. Objawy to krew z dróg rodnych – nie boli. Występuje zazwyczaj około 22 tygodnia ciąży i lekarz ginekolog szczegółowo mówi, jak postępować w takiej sytuacji. Może być tak, że kobieta w ciąży będzie musiała zostać w szpitalu na obserwacji. W przypadku poronienia zagrażającego istnieje jeszcze możliwość uratowania dziecka — trzeba wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie oraz ciążę i iść na L4. Niekiedy przepisywane są także specjalne hormony.

Obumarcie płodu bez krwawienia

Krwawienie z dróg rodnych nie zawsze oznacza poronienie, ale w takim wypadku jak najszybciej należy udać się do lekarza , a następnie wykonać szereg badań hormonalnych i nie tylko. Jeśli krwawienie jest obfite, lekarz zaleci obserwację całodobową w szpitalu. Krwawienie w czasie ciąży bez względu na sytuację oznacza zagrożenie, dlatego trzeba wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie , a także życie płodu.

Poronienie chybione (zatrzymane)

Poronienie zatrzymane, inaczej chybione występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z zakończeniem ciąży, lecz organizm się go nie pozbył samoistnie nawet do 2 miesięcy po zajściu.

Poronienie w toku

To bardzo bolesny rodzaj poronienia, podczas którego dochodzi do krwawienia z dróg rodnych. W ujściu szyjki macicy zauważalne są nawet części pęcherzyka ciążowego.

Poronienie niezupełne

Do poronienia niezupełnego dochodzi po 12 tygodniu ciąży i wtedy to zostaje wydalona jedynie część pęcherzyka ciążowego, a pozostałości płodu zostają w macicy.

Co robić w sytuacji poronień nawracających? Czy można im zapobiec?

O poronieniach nawykowych mówi się, gdy następują 3 utraty ciąży pod rząd — jedna po drugiej. Takie poronienia , które nawracają można leczyć w klinice leczenia niepłodności. Przede wszystkim ważny jest zdrowy styl życia — odpowiednio zbilansowana dieta, brak używek, regularny sen, regularna aktywność fizyczna czy bezstresowe życie lub chociaż jego zmniejszanie.

W klinice niepłodności w pierwszej kolejności wykonywane są badania, które mają poprawnie określić co było przyczyną pierwszego obumarcia ciąży i określić, czy jesteśmy w stanie temu zapobiec w przyszłości i w jaki sposób.

Poronienie - jak wygląda?

Ryzyko utraty ciąży — statystyki

Większość zakończeń ciąży dotyczy ciąż na początkowym stadium — zwykle około 4-6 tygodnia i dotyczy nawet co 5 ciąży! Zwykle dzieje się to na początku ciąży. Potwierdzono, że aż 25% ciąż kończy się samoistnym poronieniem przed rozpoczęciem 3 miesiąca.
Dlaczego następuje obumarcie płodu? Zobacz, jakie są najczęściej zaobserwowane powody utraty ciąży i kiedy ryzyko poronienia zwiększa się.

Powody zakończenia ciąży

Wady hormonalne: to podstawowe problemy związane z płodnością i donoszeniem płodu. Przyczyną główną mogą być infekcje ogólnoustrojowe jak niedoczynność tarczycy czy nieleczona cukrzyca, ale również zespół policystycznych jajników.

Choroby bakteryjne czy wirusowe i immunologiczne: odpowiedzialne są za poronienia sporadyczne, a nie nawykowe. Ciało kobiety uważa chorobę za najgorszego przeciwnika, z którym trzeba wygrać, a dziecko ma za nadprogramowe obciążenie więc może dojść do zakończenia ciąży.

Zmiany patologiczne związane z narządem rodnym kobiety: mowa tutaj o komplikacjach, które mogą decydować o poronieniu — mięśniaki, macica dwurożna czy jednorożna czy przegrodzona lub też niewydolność szyjki macicy. To tylko część z możliwych zmian patologicznych.

Wady bazujące na genach – płodu lub też nieprawidłowości w budowie macicy czy formowaniu się pęcherzyka ciążowego: wady związane z liczbą, albo budową chromosomów zarodka. Rzadko poronienie jest wynikiem wad genetycznych rodziców.

Trombofilia, czyli problemy z krzepnięciem krwi: utrudnia to zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Ile trwa zakończenie ciąży?

Obumarcie płodu trwają zazwyczaj dłużej niż jeden dzień. Zdarza się, że od obumarcia płodu mija nawet tydzień i dopiero objawy poronienia stają się zauważalne i bolesne.

Czy zakończenie ciąży boli?

Utrata dziecka wiąże się z bólem, a zwłaszcza tym psychicznym, jednak kobiety zwykle porównują ten ból do samopoczucia podczas krwawienia miesiączkowego.

Jak wywołać zakończenie ciąży?

Mimo że wykonywanie zabiegu usunięcia ciąży w Polsce jest niezgodne z prawem, to nadal wiele kobiet chce usunąć ciążę. Jak wywołać zakończenie ciąży? Niżej kilka sposobów, które stosują niektóre kobiety. Czy to zawsze kończy się sukcesem? Uważamy, że żadna próba indywidualnej aborcji nie jest bezpiecznym wyjściem. Każdy człowiek ma prawo decydować o swoim ciele, ale postępuj rozważnie i po pierwsze w bezpieczny sposób, który nie będzie zagrażać Twojemu życiu.

Domowe sposoby na wywołanie poronienia

Wywar z liści laurowych: podobno wypicie szklanki wrzącej wody z dwoma paczkami liści laurowych może wywołać mocne skurcze macicy. Najwięcej ogólnodostępnych opinii wskazuje na to, że enzymy z wywaru wywołują skurcze macicy, ale nie powodują, że płód zostaje wydalony. Takie rozwiązanie wywołania zakończenia ciąży może mieć poważne efekty dla zdrowia ciężarnej. W rezultacie należy od razu udać się do szpitala w celu doczyszczenia macicy (łyżeczkowanie jamy macicy).

Kąpiel w gorącej wodzie: kobieta bierze gorącą kąpiel w wannie, która wypełniona jest wrzącą wodą. Woda jest tak wrząca, że kobieta zazwyczaj mdleje, a do obumarcia płodu zazwyczaj nie dochodzi. Najgorsze jest to, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo tego, że dziecko urodzi się z poważną wadą rozwojową.

Poronienie - co to?

Zgodna z prawem aborcja

W kraju każdy rodzaj aborcji jest zakazany, dlatego wiele kobiet z Polski decyduje się na aborcję w Czechach, gdzie jest to legalne do 2 miesiąca ciąży. Poza granicami państwa — w Czechach obowiązuje Cię czeskie prawo, więc nie musisz bać się odpowiedzialności karnej. Wszystko przebiega zgodnie z prawem, ale przy tym możliwie jak najbardziej anonimowo. Konsultanci zatrudnieni w doświadczonych klinikach ginekologicznych posługują się językiem polskim, więc możesz w czasie telefonu wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości.
Jak przygotować się do zabiegu usuwania ciąży? W przeddzień zabiegu możesz jeść tylko lekkostrawne posiłki, a 5 godzin przed zabiegiem nie można już nic jeść, pić ani palić papierosów.

Na zabieg zabierz z sobą:

  • długi T-shirt co najmniej do połowy ud,
  • ręcznik,
  • chłonne podpaski,
  • wygodne klapki.

Aborcja wykonywana jest metodą próżniową pod narkozą. Aborcja trwa około 15 minut, a cały pobyt w klinice około półtorej godziny. Usuwanie ciąży tą metodą nie boli i jest stuprocentowo skuteczna. To jedyny bezpieczny dla zdrowia sposób usuwania ciąży.

Co robić po poronieniu?

Po utracie ciąży lekarz zrobi pakiet standardowych. Jeśli jednak poronień było już więcej, ginekolog wykona pakiet badań związanych z genami, hormonalnych i nasienia. Zakończenie ciąży może być efektem różnych nieprawidłowości, dlatego kluczem do możliwości ponownego starania się o dziecko jest leczenie i zmniejszenie ryzyka kolejnego obumarcia płodu. Kluczem jest pozbycie się zaburzeń genetycznych u obojga przyszłych rodziców, infekcji odpornościowych, zakaźnych czy innych przyczyn.

Ciąża po poronieniu zakończona sukcesem? Czy jest szansa?

Po poronieniu istnieje duża szansa na to, że kolejna ciąża zakończy się już radosnym finałem. Po pierwsze istotna jest odpowiednia diagnostyka oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Kiedy starać się o dziecko po utracie? Zaleca się, że powinno się odczekać więcej niż 3 miesiące.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w kilku krajach Unii

Ile kosztuje aborcja

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Polska ma jest w posiadaniu jednych z najbardziej surowych norm porównując do aborcji w Europie. Wynikiem tych przepisów co roku w Polsce

Terminacja ciąży co to znaczy

Terminacja ciąży – co to znaczy

Terminacja ciąży – co to znaczy? Terminacja ciąży to nic innego, jak usunięcie ciąży. Przerwanie ciąży na terenie Polski jest legalne, ale mocno restrykcyjne. Prawo

5/5 - (46 votes)