Usuwanie ciąży logo
Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w kilku krajach Unii Europejskiej, w tym aborcji w Czechach. Każdego roku tysiące Polek korzysta z tego rozwiązania, ponieważ chcą mieć pełną kontrolę nad swoim ciałem i życiem. Czy warto obawiać się powikłań po aborcji próżniowej? Czy objawy po aborcji próżniowej występują zawsze? Przeczytaj!

Metoda próżniowa – dlaczego kobiety ją wybierają?

Aborcja próżniowa jest bardzo często często stosowana podczas usunięcia ciąży z różnych przyczyn. Jednym z nich jest komfortowy zabieg dla kobiety. Zabieg jest w znieczuleniu ogólnym, jak i nie ma kontaktu z tkankami ciążowymi, dzięki czemu czuje się lepiej psychicznie. Ważny jest również czas trwania zabiegu aborcji, który oscyluje w granicy 10 minut oraz czas obserwacji po zabiegu (dwie godziny). Jednak wskaźniki sukcesu metody próżniowej mieszczą się w 98-100%.

Usuwanie ciąży symbol logo

Czy szanse na komplikacje po aborcji są duże?

Chcemy uspokoić każde kobiety, które planują aborcję i obawiają się o swoją przyszłą płodność. Należy pamiętać, że jest to zabieg o niezwykle minimalnym ryzyku. Ciężkie objawy po aborcji próżniowej według statystyk stanowią niecały 1% wszystkich zabiegów próżniowych – oznacza to, że ryzyko związane z przerwaniem ciąży jest znacznie mniejsze niż w przypadku ciąży i porodu. Nie ma znanych negatywnych skutków dla płodności, która wraca w przeciągu 4 do 6 tygodni po wykonanym zabiegu usunięcia ciąży.

Obfite krwawienia i naruszenie macicy

Jedną z potencjalnych wad aborcji próżniowych jest możliwość zranienia ścianki macicy. Dzieje się tak w trakcie zabiegu, kiedy umieszczana jest specjalna rurka z możliwością zassania zawartości. Jeśli zabieg jest przeprowadzany przez mało niedoświadczonego lekarza, może naruszyć nią ścianę macicy co spowoduje jej naderwanie. Zdarza się to niezwykle rzadko. Zazwyczaj uszkodzenie wymaga obserwacji szpitalnej i leczenia w celu zahamowania krwawienia.

Komplikacje po aborcji chirurgicznej

Mówiąc krótko, prawdopodobieństwo powikłań w przypadku przeprowadzenia usunięcia ciąży u wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga jest zdecydowanie niższe niż w przypadku porodu. Warto mieć świadomość, że jest to zabieg chirurgiczny, co oznacza, że będzie wymagał wcześniejszej konsultacji z kobietą. Kobiety, które chciałyby wykonać przerwanie ciąży, powinny wykonać ją w sprawdzonych i bezpiecznych miejscach. Jedynymi z nich są klinki aborcyjne w Czechach i na Słowacji.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Jak wygląda aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcje są zdecydowanie tematem tabu. Jednak zaczyna się o nich mówić więcej i mają swój udział w kontrowersji, którą tylko pogłębiła nie

Ile kosztuje aborcja

Ile kosztuje aborcja?

Ile kosztuje aborcja? Polska ma jest w posiadaniu jednych z najbardziej surowych norm porównując do aborcji w Europie. Wynikiem tych przepisów co roku w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce

Aborcja w Polsce Zabieg przerwania ciąży na terenie Polski jest całkowicie niedostępny. Wyjątki stanowią dwa rygorystyczne odstępstwa. Ostatnimi czasy Trybunał Konstytucyjny zabronił jeden z najczęstszych

5/5 - (59 votes)