Usuwanie ciąży logo
Aborcja USA

Usuwanie ciąży USA

Jaki wpływ na mieszkańców Ameryki ma decyzja Sądu Najwyższego w sprawie aborcji?

W Ameryce przez prawie 50 lat obowiązywało konstytucyjne prawo do terminacji. Uchwalono go razem z decyzją w sprawie Roe przeciwko Wade. Wszystko zmieniło się w dniu 24 czerwca 2022 roku, kiedy wyrok ten został uchylony. W rezultacie prawie 50 klinik aborcyjnych błyskawicznie zostało zamkniętych, a konkretne stany mogą same podejmować decyzję, czy chcą wprowadzić zakazy terminacji ciąży na swoim terenie i na jakich regułach. Prawa kobiet o decydowaniu o własnej przyszłości ponownie zostają zachwiane. Czy obywatelki Stanów Zjednoczonych mogą legalnie usunąć ciążę?

Całkowity zakaz aborcji w niektórych stanach — w USA ubywa klinik aborcyjnych

W wybranych stanach ogłoszono całkowity zakaz aborcji. To prawdziwy cios dla praw reprodukcyjnych. Uchylenie wyroku sprawia, że każdy stan może podejmować decyzję o tym, czy usunięcie ciąży na jego terenie jest legalna. Wiele wskazuje na to, że większość stanów USA zasądzi o absolutnym zakazie aborcji.

Trigger law — wcześniej przygotowane ustawy o zakazie usunięcia ciąży

Jeszcze przed wydaniem decyzji, niektóre stany zaplanowały przepisy zakazujące terminacji ciąży na ich terenie. Oznacza to, że na tych terenach, w momencie, gdy Sąd Najwyższy w USA podejmie decyzję, dokonanie aborcji będzie automatycznie nielegalne.
Aborcja w USA

Reakcje kobiet na zakaz usunięcia ciąży (nie tylko w USA)

Tematyka związana z zakazem aborcji w Stanach Zjednoczonych komentują również Polki z uwagi na strajki, które wydarzyły się w 2020 roku wywołane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Polacy, którzy używają aplikacji TikTok, tworzą nagrania odnoszące do tej sytuacji, a obywatelki tych amerykańskich stanów, w których aborcja jest jeszcze legalna, robią relacje, oferując pomoc dla kobiet chcących dokonać aborcji.

Głosowanie w Kansas

Stan w regionie Midwest – Kansas opowiedział się w głosowania przeciwko zakazie usuwania ciąży w Ameryce. Było to o tyle zaskakujące, bo niemalże cała powierzchnia to obywatele bardzo konserwatywni. To pierwsze takie wydarzenie, podczas którego nastąpiło powszechne głosowanie dotyczące terminacji po wyroku z 1973 r. W listopadzie 2022 r. w stanach Vermont, Kalifornia i Michigan również przeprowadzono referendum w tej sprawie.

Gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjne prawa? Przede wszystkim w Teksasie i Oklahomie, gdzie usunięcie ciąży jest bezwarunkowo zabronione po 6 tygodniu od poczęcia ( w ciąży w tak wczesnym stadium, a to nie pozwala podjąć decyzji w zgodzie z sobą). Za dokonanie aborcji od 5 tygodnia ciąży, lekarzom w tych stanach grozi więzienie. Terminację płodu po terminie 6 tygodni można wykonać zgodnie z prawem tylko w przypadku zagrożenia życia ciężarnej.

Co to system trymestrowy?

W USA od decyzji w sprawie Roe działał plan trymestrowy, czyli:

  • bezwzględne prawo do aborcji w Ameryce,
  • regulacje w drugim trymestrze ciąży,
  • ograniczenie albo zakaz aborcji w trzecim trymestrze ciąży (jednak w ostatnim trymestrze kobieta może usunąć ciążę w przypadku, gdy specjalista zdiagnozuje, że istnieje zagrożenie życia ciężarnej lub jej stanu zdrowia).

Aborcja w USA

Na razie, opuszczanie danego stanu jest legalne także dla przyszłych matek, ale ci najbardziej tradycyjni działacze partyjni wspominają o tym, że w planach jest zakaz międzystanowych podróży w celu dokonania terminacji ciąży. W stanie Missouri analizowano już projekty ustawy, który zezwalałby na oskarżanie osób, które będą wspierać ciężarne kobiety w przekraczaniu granicy stanów na zabieg terminacji ciąży. Politycy są przekonani, że nowe projekty uchwał w tej sprawie będą wpływać coraz częściej.

Dodatkowo w Teksasie każdy stały mieszkaniec ma prawo do oskarżania specjalistów i osób pomagających w usunięciu ciąży. Co więcej, mają niemal 100% pewność, że wygrają proces.

Gdzie zgodnie z prawem dokonać terminacji ciąży?

Czechy są państwem, w którym aborcja jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Po tym czasie terminacja również jest możliwa i to nawet do 24 tygodnia ciąży, ale jedynie z przyczyn zdrowotnych czy w momencie, gdy lekarz wykryje ciężką wadę wrodzoną płodu. Terminacja ciąży w Czechach wykonana do 3 miesiąca ciąży jest zgodna z prawem. Co więcej, w fachowej klinice kobieta będzie w najlepszych rękach — wśród doświadczonych lekarzy i odpowiedniego sprzętu. Poczuje komfort. Cały pobyt w klinice ginekologicznej w Czechach nie trwa więcej niż 2 godziny. Gdy jednak kobieta będzie chciała odpocząć, otrzyma odpowiednią pomoc.

Szukasz odpowiedniej kliniki aborcyjnej? Chcesz decydować sama za siebie i mieć pod kontrolą to, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość? Skontaktuj się z konsultantem czeskiej kliniki ginekologicznej i umów termin.

Które kraje także oferują usługi aborcyjne? 

5/5 - (26 votes)