Usuwanie ciąży logo
Czy po aborcji można zajść w ciążę

Czy po aborcji można zajść w ciążę?

Pierwszą nadzieją rodziców planujących ciążę jest myśl, że ich dziecko urodzi się w pełni sprawne. Obawa o niepełnosprawne dziecko jest bardzo obciążająca, ale ważne jest, aby mieć na uwadze, że niektóre dzieci rodzą się niepełnosprawne i są w stanie żyć szczęśliwie i satysfakcjonująco. Jednak to lekarz określa, czy wady płodu wymagają aborcji, czy nie. Duża część kobiet zdaje sobie sprawę, że ich początkowy strach przed przerwaniem ciąży we wczesnym etapie jest mniejszy, ponieważ są w stanie podjąć ryzyko, aby kiedyś mieć pełnosprawne dzieci. W wielu przypadkach po prostu przerywają ciążę w sytuacji poważnych wad płodu. Pomimo tego, że aborcja jest legalna w większości krajów, wciąż istnieje wiele mitów jak wpłynie na zdrowie lub płodność.

Przeczytaj i dowiedz się, czy po aborcji można zajść w ciążę!

Jakiej metody aborcji można się spodziewać?

W przeszłości aborcja była niedopuszczalna w wielu krajach. Jednak obecnie jest to powszechna praktyka.

Wyróżniamy dwa sposoby aborcji – farmakologiczna i zabieg chirurgiczny.

Na bardzo wczesnym stadium ciąży możliwa jest metoda farmakologiczna. Drugi sposób usunięcia płodu to zabieg chirurgiczny. Decydując się na taki sposób usunięcia ciąży, powinno się udać specjalnego lekarza lub kliniki.

Usuwanie ciąży symbol logo

Na czym polega aborcja farmakologiczna?

Aborcja farmakologiczna - ten rodzaj usuwania ciąży jest wywoływany przez przyjmowanie tabletek poronnych. Leki poronne działają przez skurcze macicy i wydalenie płodu. Kobiety, które decydują się na wybranie aborcji medycznej, muszą radzić sobie z różnymi skutkami ubocznymi. Typowe działania uboczne mogą obejmować skurcze, nudności, bóle głowy, zmęczenie.

Ciąża po aborcji
Czy po aborcji można mieć dzieci

Jak szybko kobieta może zajść w ciążę po aborcji farmakologicznej?

Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania leków aborcyjnych jest plamienia lub lekkie krwawienie. Po aborcji należy powstrzymać się od współżycia, dopóki krwawienie nie ustanie.
Z uwagi na to, że może to spowodować perforację lub pęknięcie macicy.

Ciąża po aborcji

Kobieta po przeprowadzonej terminacji płodu jest w stanie urodzić zdrowe dzieci. Jeżeli próbujesz zajść w ciążę po aborcji, ważne jest, aby dbać o siebie, spożywając zdrową żywność i mieć dostatecznie dużo snu, aby organizm był w stanie się zregenerować.

Nieplanowaną ciążę można też usunąć chirurgicznie

Usuwanie ciąży w klinice jest szybkie i wykonane w znieczuleniu. Jest to zabieg, który mogą wykonać wykwalifikowani i doświadczeni lekarze. Terminacja ciąży jest bezpieczniejsze niż wcześniej dzięki postępowi medycyny.

Na czym polega aborcja chirurgiczna?

Aborcja chirurgiczna polega na aspiracji macicy i dla wygody kobiety przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Aborcja chirurgiczna to zabieg medyczny polegający na odessaniu płodu z macicy. Zabieg ma zastosowanie do terminacji ciąży z powodu wad płodu lub dlatego, że kobieta zdecydowała, że nie chce być w ciąży. Aborcję można przeprowadzić w klinice aborcyjnej.

Jak kobiety reagują na aborcję?

Usuwanie ciąży wywołuje różne emocje. Czasem kobiety mogą być złe lub przestraszone zabiegiem usuwania ciąży. Inni mogą odczuć ulgę, z racji tego, że decyzja została podjęta zgodnie z ich myślami. Istotne jest, aby dziewczyny po aborcji szukały szczerego wsparcia u znajomych lub członków rodziny, aby ulżyć sobie ze swoimi odczuciami.

Przerwanie ciąży i co dalej?

Istnieją przesłanki, że u kobiety dokonującej aborcji może pojawić się „syndrom poaborcyjny”. Zespół ten charakteryzuje się poczuciem wstydu, lęku. Pacjentka zmaga się z problemami emocjonalnymi po usunięciu ciąży. Należy umówić się z psychiatrą lub terapeutą.

W jakim czasie po aborcji można znowu zajść w ciążę?

Możliwość zajścia w ciąże istnieje od następnego cyklu owulacyjnego. Po usuwaniu ciąży zaleca się poczekanie paru tygodni przed kolejnym zajściem w ciążę. Czas ten może być inny w zależności od tego, jak długo trwała ciąża. Niektóre kobiety są w stanie ponownie zajść w ciążę, gdy tylko wyzdrowieją po skutkach zabiegu i nie wymagają żadnej dodatkowej opieki ani leczenia.

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej

Powikłania po aborcji próżniowej Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w kilku krajach Unii

Prawo aborcyjne w europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie

Prawo aborcyjne w Europie i na świecie Jeszcze nie tak dawno byliśmy świadkami falę protestów, która miała miejsce w całej Polsce. Spora część społeczeństwa wyruszyła

Aborcja próżniowa

Aborcja próżniowa – czy jest bezpieczna?

Aborcja próżniowa – czy jest bezpieczna? Aborcja próżniowa to zabieg polegający na usunięciu ciąży w sposób mechaniczny. Zaraz obok aborcji farmakologicznej jest najczęściej stosowaną procedurą

5/5 - (49 votes)