Usuwanie ciąży logo
Antykoncepcja awaryjna czym jest

Antykoncepcja awaryjna - czym jest?

Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust zapadają coraz głębiej w umysłach ludzi. Planując zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, przeczytaj uważnie poniższe informacje. Antykoncepcja awaryjna jest również nazywana „pigułka dzień po” i jest docelową opcją zapobiegania ciąży, jeśli został odbyty stosunek seksualny bez zabezpieczenia.

Co to jest tabletka "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega zajściu w ciążę po napaści seksualnej, błędnej antykoncepcji lub seksie bez zabezpieczenia. Ponieważ ma silne działanie, nie należy stosować jej jako jedyna metodę antykoncepcji.

Usuwanie ciąży symbol logo

Kiedy używana jest tabletka "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna służy do zapobiegania ciąży, gdy inne metody zawiodły lub nie były stosowane we właściwy sposób, np. zapomniano o tabletkach antykoncepcyjnych lub pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Może być stosowany przez osobę, która została zmuszona do seksu lub zgwałcona. Antykoncepcja awaryjna wymiennie jest nazywana „pigułka dzień po”, ponieważ należy ją zabrać tak szybko, jak to możliwe.

Lek jest najskuteczniejszy, przyjęty w ciągu 72 godzin lub 120 – w zależności od wybranego leku.

Antykoncepcja awaryjna
Antykoncepcja awaryjna co to

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej:

EllaOne to lek, który służy do zapobiegania niechcianym ciążom. Octan uliprystalu był długo stosowany w leczeniu, później znalazł zastosowanie w EllaOne. Pigułka jest skuteczna przez 120 godzin po nieudanym stosunku. Im szybciej ją zabierzesz, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz ciąży.

Escapelle, czyli antykoncepcja awaryjna bazująca na działaniu lewonorgestrelu. Przyjmujemy ją doustnie i działa poprzez uwalnianie dużej ilości lewonorgestrelu do krwiobiegu. Lewonorgestrel zagęszcza śluz szyjki macicy, utrudniając plemnikom wniknięcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Tabletkę Escapelle spożywamy do 72 godzin po stosunku.

W przypadku, w której pacjentka zwymiotuje tabletkę po 3 godzinach od spożycia trzeba przyjąć drugą dawkę.

Tabletka „dzień po” nie jest sposobem usuwania ciąży (sprawdź aborcja w Czechach) tylko formą antykoncepcji, która zapobiega zajście w ciążę w przypadku stosunku bez zabezpieczenia. Polega na zapobieganiu implantacji lub zapłodnieniu, które są koniecznymi elementami do zajścia w ciążę. Kobieta nie może zajść w ciążę, gdy po stosunku w odpowiednim czasie zabrała tabletkę dzień po.

WAŻNE – jeżeli kobieta zaszła już w ciąże, a dopiero później zabrała pigułkę “dzień po” to sama tabletka nie usunie ciąży.

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej

Stwierdzono, że antykoncepcja awaryjna jest pewna dla kobiet w każdym wieku, w tym nastolatek. Efekty uboczne są z reguły łagodne i nie wymagają interwencji medycznej.Do najczęstszych skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej należą wymioty, tkliwość piersi, zawroty głowy, zmiany nastroju.

Antykoncepcja awaryjna nie ma długotrwałych skutków ubocznych i nie wpływa na ogólną płodność, dlatego może być stosowana w celu ochrony przed ciążą w nagłych sytuacjach. Tabletka „dzień po” jest dostępna w Polsce tylko na receptę, tak samo jak w wielu państwach. Receptę może wystawić każdy lekarz (nie tylko ginekolog).

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna

Aborcja farmakologiczna Metoda usuwania ciąży, która również często określana jest domową (dlatego, że wiele kobiet decyduje się ją przeprowadzić w domu). Aborcja farmakologiczna (inaczej aborcja

5/5 - (35 votes)