Tabletki poronne - cena i działanie
Tabletki poronne bardzo często są nazywane tabletkami wczesnoporonnymi. Popularna metoda aborcji farmakologicznej, która powoduje usunięcie ciąży poprzez obumarcie rozwijającego się płodu a następnie jego wydalenie za pomocą skurczy macicy. Tabletki w większości krajów są niedostępne, również w Polsce, czy w Czechach. Myślisz co charakteryzuje tabletki poronne i z jakiego powodu są tak popularne? Poniżej odpowiadamy!
Jak działa tabletka wczesnoporonna?
W zależności od tego, jakie tabletki wybierzesz, należy je stosować dopochwowo bądź doustnie. Bardzo ważne jest przeczytanie dołączonej instrukcji użytkowania, jest to wręcz obowiązkowe. Pigułki aborcyjne powodują wydalenie zarodka z macicy. Pierwsze objawy pojawiają się po około 4-12 godzinach od przyjęcia drugiej dawki leku. Często kobiety mogą odczuć dużo poważniejsze objawy i wymagać hospitalizacji.
Tabletki poronne posiadają substancje odpowiedzialne za blokowanie receptorów progesteronu. Jest to hormon podtrzymujący ciążę. W efekcie przyjęcia tabletek, hormon ten nie dostaje się do organizmu i dochodzi do poronienia.
Tabletki poronne skutki uboczne
Skutki uboczne są powszechne w stosowaniu metody farmakologicznej. Nasilające się komplikacje często powodują, że kobiety nie potrafią dokończyć zabiegu w zaciszu domowym.
Przykładowe skutki uboczne tabletek:
- wysoka gorączka,
- prawdopodobny krwotok,
- nieprzyjemny zapach z pochwy,
- bardzo silny ból,
nasilające się skurcze macicy, - wymioty i nudności,
- silne bóle podbrzusza, które towarzyszą kilka dni,
- wyższa temperatura ciała.
Zdarza się, że koniecznie wymagany jest kontakt z lekarzem, ponieważ może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub aborcja farmakologiczna nie przebiegła poprawnie – zostały resztki płodu w macicy.
Tabletki poronne koszt
Dostępność pigułek aborcyjnych w Polsce niewiele się zmieniła na przestrzeni lat; w dalszym stopniu są niedostępne w aptekach. Nie wpływa to na fakt, że Polki i tak kupują je internetowo. Koszt internetowy tabletek poronnych to około 500-1000 zł. Często koszt jest zawyżany i może dojść do nawet kilku tysięcy złotych! Należy mieć na uwadze, że nigdy nie ma 100% pewności pochodzenia i składu tabletek!
Czym są tabletki poronne?
Najczęsciej zadawane pytania (FAQ)
Czy tabletka poronna jest legalna?
Tabletka poronna nie jest legalna w Polsce. Polskie prawo stanowczo trzyma zakaz, pozwalając na wyjątki jedynie w przypadkach, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla zdrowia lub życia matki, była wynikiem przestępstwa lub istniało podejrzenie ciężkiej wady płodu.
U znacznej ilości kobiet metoda farmakologiczna kończy się brakiem sukcesu. Tabletki poronne niestety, ale nie są całkowicie bezpieczne. Ich skuteczność spada prawie do 0 po 5 tygodniu trwania ciąży. Należy zaznaczyć, że spora część kobiet, które podjęły aborcję farmakologiczną wymagają wizyty w szpitalu. Dodatkowo przestrzegamy przed grupami przestępczymi, którzy zajmują się sprzedażą leków poronnych online – często jednak okazują się zamiennikami.
Kto wypisze tabletki poronne?
W obecnej sytuacji prawnej nikt nie wypisze tabletek poronnych. Jedyną, ale bardzo ryzykowną opcją jest zamówienie tabletek przez internet. Pamiętajmy, że niesie to ryzyko otrzymania podróbek, czy też utraty gotówki. Osobom, które sprzedają tabletki, nie zależy na niesieniu pomocy a tym bardziej na zdrowiu kobiety, czy życiu. Szukanie ginekologa który sprzeda tabletki wczesnoporonne bez recepty w aktualnych czasach jest niemożliwe.
Gdzie kupić tabletki poronne?
Obecnie nie ma możliwości zakupu w legalny i pewny sposób pigułek. Bardzo często zdarzają się podróbki, jaki bezużyteczne substytuty. Pigułki wczesnoporonne należy zakupić ze sprawdzonego źródła. Na ten moment nie są one dostępne w Polskich aptekach. Otrzymanie tabletek przez internet jest bardzo trudne, nie brakuje bowiem grup przestępczych nastawionych na zysk. Należy bardzo dobrze przemyśleć wybór metody i w ostateczności postawić na usuwanie ciąży w Czeskiej klinice.
Zakup tabletek poronnych w Polsce jest obecnie nielegalny i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Polskie prawo stanowi o zakazie handlu i posiadania tabletek poronnych bez odpowiedniego zezwolenia medycznego. Osoba, która zostanie zatrzymana w związku z nielegalnym zakupem tych środków, może być narażona na różnego rodzaju sankcje, takie jak grzywny, kary pieniężne, a nawet kary więzienia. Ponadto, istnieje również ryzyko zdrowotne związane z korzystaniem z nielegalnych i niepewnych źródeł tabletek poronnych, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie i życie kobiety. Dlatego też, jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji i rozważa aborcję, to zalecamy wykonanie jej w profesjonalnych warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie ciąży za granicą, np. Aborcja w Czechach lub aborcja na Słowacji. Możesz tam skonsultować się z odpowiednim personelem medycznym (mówią w języku polskim) i poznać legalne i bezpieczne opcje, które mogą być dostępne w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Skład tabletek poronnych
Aborcja farmakologiczna jest najczęściej wykonywana z użyciem dwóch rodzajów tabletek. Odpowiadają one za wywołanie poronienia. Pierwszym z nich jest Mifepristone, który jest przyjmowany na samym początku. Tabletka ta zapobiega progesteronowi oraz wywołuje złuszczenie endometrium. Po 24-48 godzinach następuje przyjęcie leku o nazwie Mizoprostol. Ma za zadanie spowodowanie skurczy macicy, który wydala tkankę ciążową. Mifepristone i Mizoprostol to niebezpieczna metoda aborcji, która jest kategorycznie zabroniona i odradzana!
Nasz poradnik
Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.
Na czym polega klauzula sumienia?
Na czym polega klauzula sumienia? Klauzula sumienia była gorącym tematem od momentu jej wejścia w życie. Widzieliśmy, jak dużo osób nie zgadzało się temu zapisowi
Powikłania po aborcji próżniowej
Powikłania po aborcji próżniowej Kobiety, które znalazły się w niechcianej ciąży mają prawo do legalnego zabiegu przerwania ciąży do 3 miesiąca w kilku krajach Unii
Aborcja w Polsce
Aborcja w Polsce Zabieg przerwania ciąży na terenie Polski jest całkowicie niedostępny. Wyjątki stanowią dwa rygorystyczne odstępstwa. Ostatnimi czasy Trybunał Konstytucyjny zabronił jeden z najczęstszych