Usuwanie ciąży logo
Tabletki poronne

Tabletki poronne - cena i działanie

Tabletki poronne bardzo często są nazywane tabletkami wczesnoporonnymi. Popularna metoda aborcji farmakologicznej, która powoduje usunięcie ciąży poprzez obumarcie rozwijającego się płodu a następnie jego wydalenie za pomocą skurczy macicy. Tabletki w większości krajów są niedostępne, również w Polsce, czy w Czechach. Myślisz co charakteryzuje tabletki poronne i z jakiego powodu są tak popularne? Poniżej odpowiadamy!

Usuwanie ciąży symbol logo

Jak działa tabletka wczesnoporonna?

W zależności od tego, jakie tabletki wybierzesz, należy je stosować dopochwowo bądź doustnie. Bardzo ważne jest przeczytanie dołączonej instrukcji użytkowania, jest to wręcz obowiązkowe. Pigułki aborcyjne powodują wydalenie zarodka z macicy. Pierwsze objawy pojawiają się po około 4-12 godzinach od przyjęcia drugiej dawki leku. Często kobiety mogą odczuć dużo poważniejsze objawy i wymagać hospitalizacji.

Tabletki poronne posiadają substancje odpowiedzialne za blokowanie receptorów progesteronu. Jest to hormon podtrzymujący ciążę. W efekcie przyjęcia tabletek, hormon ten nie dostaje się do organizmu i dochodzi do poronienia.

Tabletki poronne cena
Tabletki poronne skutki uboczne

Tabletki poronne skutki uboczne

Skutki uboczne są powszechne w stosowaniu metody farmakologicznej. Nasilające się komplikacje często powodują, że kobiety nie potrafią dokończyć zabiegu w zaciszu domowym.

Przykładowe skutki uboczne tabletek:

  • wysoka gorączka,
  • prawdopodobny krwotok,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy,
  • bardzo silny ból,
    nasilające się skurcze macicy,
  • wymioty i nudności,
  • silne bóle podbrzusza, które towarzyszą kilka dni,
  • wyższa temperatura ciała.


Zdarza się, że koniecznie wymagany jest kontakt z lekarzem, ponieważ może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną lub aborcja farmakologiczna nie przebiegła poprawnie – zostały resztki płodu w macicy.

Tabletki poronne koszt

Dostępność pigułek aborcyjnych w Polsce niewiele się zmieniła na przestrzeni lat; w dalszym stopniu są niedostępne w aptekach. Nie wpływa to na fakt, że Polki i tak kupują je internetowo. Koszt internetowy tabletek poronnych to około 500-1000 zł. Często koszt jest zawyżany i może dojść do nawet kilku tysięcy złotych! Należy mieć na uwadze, że nigdy nie ma 100% pewności pochodzenia i składu tabletek!

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne to nic innego jak farmakologiczna metoda przerywania ciąży. Zażycie odpowiedniej ilości tabletek usuwa zagnieżdżony zarodek. Pamiętajmy, że to nie to samo, co antykoncepcja awaryjna – często osoby mylą ze sobą te terminy. Tabletka “dzień po” ma za zadanie uniemożliwić zajściu w ciążę – zarodek nie ma szans zagnieżdżenia. Działanie jest porównywalne do antykoncepcji z użyciem hormonów.

Najczęsciej zadawane pytania (FAQ)

Czy tabletka poronna jest legalna?

Tabletka poronna nie jest legalna w Polsce. Polskie prawo stanowczo trzyma zakaz, pozwalając na wyjątki jedynie w przypadkach, gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla zdrowia lub życia matki, była wynikiem przestępstwa lub istniało podejrzenie ciężkiej wady płodu.

Czy tabletki poronne są bezpieczne?

U znacznej ilości kobiet metoda farmakologiczna kończy się brakiem sukcesu. Tabletki poronne niestety, ale nie są całkowicie bezpieczne. Ich skuteczność spada prawie do 0 po 5 tygodniu trwania ciąży. Należy zaznaczyć, że spora część kobiet, które podjęły aborcję farmakologiczną wymagają wizyty w szpitalu. Dodatkowo przestrzegamy przed grupami przestępczymi, którzy zajmują się sprzedażą leków poronnych online – często jednak okazują się zamiennikami.

Kto wypisze tabletki poronne?

W obecnej sytuacji prawnej nikt nie wypisze tabletek poronnych. Jedyną, ale bardzo ryzykowną opcją jest zamówienie tabletek przez internet. Pamiętajmy, że niesie to ryzyko otrzymania podróbek, czy też utraty gotówki. Osobom, które sprzedają tabletki, nie zależy na niesieniu pomocy a tym bardziej na zdrowiu kobiety, czy życiu. Szukanie ginekologa który sprzeda tabletki wczesnoporonne bez recepty w aktualnych czasach jest niemożliwe.

Gdzie kupić tabletki poronne?

Obecnie nie ma możliwości zakupu w legalny i pewny sposób pigułek. Bardzo często zdarzają się podróbki, jaki bezużyteczne substytuty. Pigułki wczesnoporonne należy zakupić ze sprawdzonego źródła. Na ten moment nie są one dostępne w Polskich aptekach. Otrzymanie tabletek przez internet jest bardzo trudne, nie brakuje bowiem grup przestępczych nastawionych na zysk. Należy bardzo dobrze przemyśleć wybór metody i w ostateczności postawić na usuwanie ciąży w Czeskiej klinice.

Zakup tabletek poronnych w Polsce jest obecnie nielegalny i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Polskie prawo stanowi o zakazie handlu i posiadania tabletek poronnych bez odpowiedniego zezwolenia medycznego. Osoba, która zostanie zatrzymana w związku z nielegalnym zakupem tych środków, może być narażona na różnego rodzaju sankcje, takie jak grzywny, kary pieniężne, a nawet kary więzienia. Ponadto, istnieje również ryzyko zdrowotne związane z korzystaniem z nielegalnych i niepewnych źródeł tabletek poronnych, które mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie i życie kobiety. Dlatego też, jeśli ktoś znajduje się w trudnej sytuacji i rozważa aborcję, to zalecamy wykonanie jej w profesjonalnych warunkach. Najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie ciąży za granicą, np. Aborcja w Czechach lub aborcja na Słowacji. Możesz tam skonsultować się z odpowiednim personelem medycznym (mówią w języku polskim) i poznać legalne i bezpieczne opcje, które mogą być dostępne w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Skład tabletek poronnych

Aborcja farmakologiczna jest najczęściej wykonywana z użyciem dwóch rodzajów tabletek. Odpowiadają one za wywołanie poronienia. Pierwszym z nich jest Mifepristone, który jest przyjmowany na samym początku. Tabletka ta zapobiega progesteronowi oraz wywołuje złuszczenie endometrium. Po 24-48 godzinach następuje przyjęcie leku o nazwie Mizoprostol. Ma za zadanie spowodowanie skurczy macicy, który wydala tkankę ciążową. Mifepristone i Mizoprostol to niebezpieczna metoda aborcji, która jest kategorycznie zabroniona i odradzana!

Nasz poradnik

Sprawdź nasze wpisy, gdzie poruszamy najważniejsze tematy związane z usuwaniem ciąży.

Jak wygląda aborcja

Jak wygląda aborcja?

Jak wygląda aborcja? Aborcje są zdecydowanie tematem tabu. Jednak zaczyna się o nich mówić więcej i mają swój udział w kontrowersji, którą tylko pogłębiła nie

Antykoncepcja awaryjna czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest

Antykoncepcja awaryjna – czym jest? Antykoncepcja awaryjna to trudny temat, wciąż uznawany za tabu. Wokół niego narosło wiele niejasności, które powtarzane z ust do ust

Poronienie

Poronienie – czym jest?

Poronienie – czym jest? Statystyki wykazują, że poronienia dotyczą około 15% wszystkich ciąż? Aktualnie to nadal temat , którego się unika. Emocje, których doświadcza wtedy

5/5 - (27 votes)